Milí rodiče a milé děti, máme tady čtvrtý týden distanční výuky, moc chválíme všechny, kteří plní poctivě úkoly. Některé děti nám je již vyfotily a poslaly. Moc za to děkujeme!

Jaro už k nám konečně dorazilo, příroda se probouzí, rodí se spousta mláďátek a také se slaví jeden svátek! Víte jaký?..Ano jsou to Velikonoce! 

Téma pro tento týden zní: Hody, hody doprovody
Velikonoce jsou svátky jara a my pro tebe máme první úkol, podívej se na obrázek viz příloha a vyprávěj všechno o jaru. Každý rok na Velikonoce například barvíme vajíčka, pleteme pomlázku, kdo z vás ví proč je tomu tak? 

*Malovaná vajíčka či kraslice jsou jedním z nejznámějších symbolů Velikonoc byly symbolem oslav příchodu jara, je symbolem života, úrodnosti, ale také slouží ženám a dívkám jako odměna pro koledníka za tzv. pomlazení čili vyšlehání pomlázkou.

*Pomlázka– je to svazek vrbového proutí, kterým se šlehají ženy a dívky. do pomlázky se vplétají barevné stuhy. Šleháním se předávala mladost a svěžest.
Jak si poradí s pomlázkou Hurvínek se můžete podívat v krátké pohádce https://www.youtube.com/watch?v=-aqvZSfKZ6o

Velikonoční říkanka a pro větší děti velikonoční básnička: nejprve si básničku poslechni (viz příloha v emailu) nebo popros maminku, aby ti básničku přečetla, potom zkoušej říkat básničku po částech a nakonec to zkus sám. Můžeš se pak pochlubit rodičům, jak ji umíš.

Hody, hody doprovody,
dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný, 
dejte aspoň bílý, 
slepička vám snese jiný.

Lesem běží zajíček, 
má košík vajíček.
Vajíčka mu upadla, 
na cestě se rozpadla.
Skořápek je hromádka,
všude žlutá kuřátka.

 

Pohybová chvilka – Je na čase trošku protáhnout tělíčko, zkus to jako zvířátka  „o).. https://www.youtube.com/watch?v=ssVoM0tJN58

Tvoření velikonoční věnec – Velkou výzvou pro všechny je vyzdobit si dveře do domečku. Třeba velikonočním věncem. Dokážeš si sám (sama) podle toho, co ti maminka nebo tatínek přečte, připravit pomůcky? (Návod na tvoření najdete v příloze) Držíš správně a bezpečně nůžky? Určitě se ti povede věnec vyrobit? Nezapomeň si po sobě uklidit své pracovní místečko!! Kdyby byl věnec pro malé děti moc těžký, můžou si zkusit vymalovat velikonoční vajíčka podle svých představ. (viz příloha) Nezapomeň na správné držení tužky, netlačíme na pastelku. Můžeš mamince či tatínkovi říct jaké barvičky jsi použil.

Hádanky– uhodneš o jaká zvířátka se jedná?

* Kvokám, kvokám na dvoře, vajíčka jsou v komoře.  (slepice)
* Malý zobáček, žlutá peříčka, právě se vylíhlo z bílého vajíčka.  (kuře)
* Nebýt mého kokrhání, nebylo by rána ani. Vstávejte už, lenoši,  dlouho spát se nesluší!  (kohout)

Písnička-A protože je jaro a probouzí se nám nejen kytičky, ale i broučkové, zkuste se naučit písničku o jednom sedmitečném sluníčku…jak se mu říká? (beruška) https://www.youtube.com/watch?v=4QkXWCilRsY

Výtvarná činnost – Co by to bylo za Velikonoční svátky, kdyby jste si nenamalovali velikonoční vajíčko…poproste maminku nebo tatínka, ať vám 1-2 vajíčka uvaří. Mezitím si připrav tempery či fixy, štětec, kelímek s vodou a noviny nebo podložku, aby jsi neušpinil stůl. A můžeš se do toho pustit. Už se moc těšíme na vaše fotografie. Nezapomeň dělat vajíčka barevná!! Pro inspiraci se podívej na obrázek. ( viz příloha)

Jak to dopadlo s velikonočními vejci u Pepy se můžeš podívat zde! https://www.youtube.com/watch?v=iP–Szok0wg&t=12s

Pozorně se dívej, ať umíš odpovědět na pár hádanek a můžete rodičům příběh vyprávět.
Hádanky-*Kde byla čokoládová vejce schovaná? (v zahradě)

*Kde našla Pepa vejce?  (v květináči)

*Kde našla vejce králice? ( pod keřem)

*Slonice Emilly našla vejce? (ve větvích stromů)

* Ferda vejce našel? ( na dně ptačího brouzdaliště)

*Co pak zvířátka s vajíčky udělala? (snědla je)

* Kdo se slepičkám na zahrádce vylíhnul? (kuřátka)


Interaktivní činnosti – popros rodiče, aby ti nainstalovali na tabletu, počítači nebo mobilu tyto dvě hry a dej se do toho!!                                   

omalovánka– Zkus vybarvit omalovánku zajíčka, když ti to půjde, můžeš obrázků udělat několik! https://www.onlineomalovanky.cz/omalov%C3%A1nka-sou%C4%8Dasn%C3%A1-velikono%C4%8Dn%C3%AD-zaj%C3%AD%C4%8Dek_5874.html

puzzle– zvládneš poskládat některé z velikonočních puzzlíků? https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sbitsoft.puzzleeaster&hl=cs

Úkoly pro předškoláky- pro předškoláky povinná část!! PROSÍME ZASÍLEJTE VYPLNĚNÉ PRACOVNÍ LISTY PŘÍÚPADNĚ FOTKU EMAILEM!!!!!! DĚKUJEME
*Matematické pregramotnost– vajíčka vystřihni, rozstříhej podle čar a zkus spárovat, pomohou ti čísla a puntíky. Nezapomeň správně držet nůžky!

*Rozvoj zrakového vnímání– urči komu patří stíny vlevo a zapiš správná čísla do tabulky, můžeš také stíny se zvířátky spojit. Uhodneš, jaká zvířátka jsou na obrázku?

*Rozvoj myšlení– přiřaď správné vajíčko ke slepičce. Odstřihni vajíčka, najdi shodný vzor se slepičkou a vajíčko pod ní nalep. Dbej na čistotu pracovního listu.

*Matematická pregramotnost– vybarvi v řádku tolik kytiček, kolik je v rámečku puntíků. Zkus květiny pojmenovat. nezapomeň, jak se správně drží pastelky, snaž se nepřetahovat.

*Rozvoj jemné motoriky puzzle– velikonoční obrázek nejprve vybarvi, pak ho podle čar rozstříhej a správně nalep na čistý papír. Použij spoustu barviček, vystřihuj pečlivě.

*Grafomotorika– vyzdob velikonoční vajíčko, obtáhni tužkou naznačené čáry, pak můžeš vajíčko vybarvit.

*Vytleskávání slabik– vytleskej postupně, jaká zvířátka vidíš na obrázku, do rámečku pak zapiš číslicí nebo puntíky, kolik hlásek zvířátko má.

ODKAZ NA PŘÍLOHY K AKTIVITÁM– https://photos.app.goo.gl/…8V6

ODKAZ NA ÚKOLY PRO PŘEDŠKOLÁKY– https://photos.app.goo.gl/…nC9

Než se podíváš na poslední pohádku, jdi se nadýchat čerstvého vzduchu, proběhnout ven!! Popros tatínka nebo maminku, ať se jdou s tebou projít do přírody. Zkus někde objevit vrbu a tatínek nebo maminka ti nařežou několik vrbových proutků. Doma pak můžete zkusit uplést pomlázku.

Poslední velikonoční pohádka, kterou se s tebou loučíme. https://www.youtube.com/…uYc

Přejeme všem krásné Velikonoce, bohatou nadílku a už se těšíme na vaše fotografie, i když raději bychom se těšily na vaše úsměvy a švitoření ve třídě! Myslíme na vás!! Rodičům velice děkujeme za spolupráci. Vaše paní učitelky Martina a Petra