Ahoj děti,

Jak si užíváte předjarní dny? Vzpomínáme na vás a těšíme se, až se zase uvidíme. Aby vám čas lépe utíkal, posíláme vám zábavné úkoly a náměty k tvoření na celý týden.

Téma tohoto týdne zní: MÁME RÁDI KNÍŽKY. Až budete mít chuť, poproste rodiče o spolupráci a pusťte se do toho!

Než začnete s tvořením, pořádně se protáhněte při veselé rozcvičce, kterou můžete cvičit samy, nebo někoho přiberte, ať je legrace :).               ROZCVIČKAhttps://www.youtube.com/watch?v=jOMYLxPe4aY

KNIHA – knížky má doma určitě každý, jsou různé podle toho pro koho     a k čemu jsou určené, pro vás jsou určeny knihy dětské plné obrázků, pohádek a příběhů

OTÁZKY:  dokážete odpovědět na některou z  otázek?

JAK SE JMENUJE TEN, KDO KNÍŽKY PÍŠE? (spisovatel)

JAK SE JMENUJE TEN, KTERÝ KRESLÍ DO KNIH OBRÁZKY? (ilustrátor)               

JAK SE JMENUJE OBCHOD, VE KTERÉM SE KNIHY PRODÁVAJÍ? (knihkupectví)

 KDE SI MOHU KNIHU JEN VYPŮJČIT A NÉ KOUPIT? (knihovna)           

JAK S KNIHAMI ZACHÁZÍME A CO S NIMI ROZHODNĚ NEDĚLÁME? (netrháme stránky, nekreslíme do nich, nesaháme na ně špinavýma rukama…)

Abychom si mohli knížky přečíst, musíme znát dobře všechna písmena abecedy, skládat z nich slova a ze slov celé věty. To všechno se budete učit až ve škole. Zatím si ale můžete poslechnout o abecedě písničku, a potom se o ní naučit i krátkou říkanku. 

ABECEDA – písnička https://www.youtube.com/watch?v=6WsvL8lb0G8

ŘÍKANKA – Nejprve si pozorně poslechněte nahrávku (viz. příloha email), nebo poproste maminku o její přečtení, potom zkoušejte říkat říkanku po částech a nakonec to zkuste sami. Můžete se pak pochlubit rodičům, jak říkanku umíte.

ABECEDA

KDYŽ SE ŘEKNE ABECEDA,

TAK TO NENÍ ŽÁDNÁ VĚDA.

KAŽDÝ KLUK I HOLČIČKA,

I TA HODNĚ MALIČKÁ,

HONZÍK NEBO ALENKA,

NAUČÍ SE PÍSMENKA.

TVOŘENÍ – KNÍŽKA – protože jsou naším tématem knížky, zkuste si takovou jednoduchou knížku vyrobit. Místo písmenek nakreslete obrázky.

 – stačí k tomu dvě obyčejné čtvrtky A4 (popř. bílý papír) přehnuté v půlce a vložené do sebe, pastelky či barevné fixy (poproste rodiče, aby vám ohnuté čtvrtky zvenku sešili na dvou místech sešívačkou)

– pak už jen stačí vymyslet, o čem vaše kreslená knížka bude a jdeme na to!

– na první stránku se můžete podepsat, nebo poproste rodiče o pomoc

– a můžete se pustit do kreslení, práci si můžete rozložit a každý den do knížky přidat jeden obrázek (náměty najdete v příloze)

– hotovou knížku ukažte rodičům a vyprávějte jim, o čem je Už se moc těšíme, až nám knížky ukážete a pochlubíte se ostatním kamarádům.

HÁDANKY Z POHÁDKOVÝCH KNÍŽEK – popros rodiče o přečtení připravených hádanek (schválně kolik jich uhodneš bez nápovědy)

Jak se jmenuje kamarád Křemílka? (Vochomůrka)

Z čeho byla chaloupkoda ke které přišel Jeníček a Mařenka? (z perníku)

Kolik trpaslíků měla Sněhurka? (sedm)

Kdo zachránil Karkulku a její babičku? (myslivec)

Které zvíře snědlo koblížek, který utekl babičce a dědečkovi? (liška)

Kdo byl na konci řady při tahání řepy? (myška)

Protože jste hádanky určitě uhodly, zasloužíte si odpočinek s pohádkou. Dobře poslouchejte, pohádka právě začíná…

POHÁDKA O ČERVENÉ KARKULCE https://edu.ceskatelevize.cz/video/1335-pohadka-o-cervene-karkulce

– Kdo pozorně poslouchal, určitě dokáže odpovědět na otázku: „Co se stalo na konci pohádky s druhým vlkem?“ – Poproste rodiče, aby zkontrolovaly vaši odpověď.

OMALOVÁNKA – v příloze naleznete tečkovaný obrázek prasátka Pepy

– obrázek nejprve opatrně obtáhněte obyčejnou tužkou, a pak si ho vybarvěte

TVOŘENÍ – PAPÍROVÁ ZÁLOŽKA

– Abychom si označili stránku v knížce, kde jsme naposledy skončili při čtení, vyrobíme si knižní záložku.

– Máte dva způsoby, jak záložku vyrobit. Je jen na vás, jestli si vyberete ten jednodušší, či ten složitější, při kterém bude potřeba pomoc od rodičů.

            Na jednodušší záložku potřebujete:

vystřižený obdélník z tvrdého papíru (čtvrtky), pastelky, barevnou stužku nebo bavlnku, popřípadě lepidlo a barevné papírky, nebo vodovky (záleží na tom, čím si záložku vyzdobíte)

– na obdélníkový pruh čtvrtky si můžete nakreslit libovolný obrázek, nebo nalepit obrázek z kousků barevných papírků

– poproste maminku, aby vám na jeden z konců záložky udělala otvor a provlékněte jím stužku či bavlnku a záložka je hotová (inspiraci na záložku najdete v příloze)

 Na složitější záložku budete potřebovat: barevný papír (může být i bílý a pokreslíte jej barevnými pastelkami), lepidlo, případně fixy video s návodem na skládání záložky

-hotovou záložku si vybarvěte, polepte barevným papírem atd., záleží na vaší fantazii Určitě se vám tvoření povedlo a my se už těšíme, až se nám pochlubíte.

MALOVANÉ ČTENÍ – teď si můžete přečíst s pomocí rodičů příběh o jedné holčičce, za kreslené obrázky dosaďte správné slovo a vyprávění je na světě (najdete v příloze)

POHÁDKA O KRTEČKOVI – pozorně sleduj pohádku https://www.youtube.com/watch?v=IRsz1CGqmAk

Víte jakou chybu udělal zajíček, když si namaloval kolo a proč nejezdilo tak dobře jako myškám? (hranatá kolečka)

ÚKOLY PRO PŘEDŠKOLÁKY

PŘEDČTENÁŘSKÉ DOVEDNOSTI – vystřihni si pět písmenek, která jsou dole pod obrázkem zebry, sestav podle vzoru nahoře správné slovo a nalep písmenka do připravených okének

MATEMATICKÁ PREGRAMOTNOST – do jednotlivých pytlíků nakresli červená jablíčka, počet je vyznačen číslicí u každého pytlíku

JEMNÁ MOTORIKA, LOGICKÉ MYŠLENÍ – popletené obrázky, na obrázku je šest dívčích hlav, obrázky jsou pomíchané, rozstříhej jednotlivé části hlav, spoj vždy dvě správné poloviny, které patří k sobě a nalep je na čistý papír

PŘEDČTENÁŘSKÉ DOVEDNOSTI – vytleskej si názvy jednotlivých obrázků (slabiky) a vybarvi pod obrázkem tolik kulatých okének, kolikrát jsi tleskl (př. je-žek……dvě okénka)

 GRAFOMOTORIKA, ORIENTACE NA PLOŠE – vždy v levé části obdélníkového okénka máš vzor, jak spojit puntíky, pozorně si vzor prohlédni a poté spoj stejným způsobem puntíky v pravé části (všechny pracovní listy naleznete v příloze)

Přejeme vám týden plný zábavy a hezkých zážitků. Nezapomínejte chodit ven. Třeba se jen proběhnout na zahradě, projet se na kole, nebo jít s rodiči na procházku. A protože jste šikovní, pomáhejte maminkám, třeba s tím, že si uklidíte v pokojíčku. Uvidíte, jak maminku potěšíte :).

Těšíme se na vaše splněné předškolácké úkoly, fotky nebo videa z aktivit,

paní učitelky Petra a Martina.

zde naleznete obrázky, fotky a pracovní listy

https://photos.app.goo.gl/yQFWZMRs2ZVe4SgV8