Aktivity pro děti 29.3. – 2.4. 2021

                         „Hody, hody, doprovody“

Ahoj děti,

tak už je to tu, Velikonoce nám klepou na dveře. A s příchodem jarních svátků souvisí spousta tradic a zvyků, které dodržuje i v dnešní době spousta lidí. My se společně také na nějaké podíváme, doufáme, že se vám opět budou líbit. Tak jdeme na to…..držíme palce

 • povídej si s rodiči o Velikonocích, proč se slaví Velikonoce, o tradicích, zda nějaké dodržujete a jaké (barvení vajec, vyšupání dívek – proč se to vlastně dělá?, pletení pomlázky, pečení mazance, beránka, jidášů – co je to?), znáš nějaké „barevné dny“ před Velikonocemi (šedé pondělí, škaredá středa, zelený čtvrtek, velký pátek,..) s čím  doma pomáháš,…
 1. OSENÍ  – ke každým Velikonocům patří osení. Budeš potřebovat květináček (velikost necháme na tobě), do něj zeminu, nějaké obilí (pšenice, ječmen, oves – zakoupíte v obchodě, někdo může mít doma). Do květináčku nasypej zeminu, ale ne po okraj, vysej obilí (malá rada – hodinku nechte namočené ve vodě) a ještě trochu zasypej zeminou. Nezapomeň zalévat a dát na slunné místo. Za několik dní uvidíš, jak roste
 • Pohybu není nikdy dost – počasí už přeje, tak opět na nějaké malé procházce s rodiči, můžeš skákat panáka, přeskakovat překážky, kamínky, jezdit na kole, zkusit krátký slalom, na zahradě házet míčem, procvičovat rovnováhu
 • VAJÍČKA  – když máš zaseté osení, můžeš se pustit do zdobení vyfouklých vajec. Popros rodiče, aby ti vyfoukli alespoň 2 – 3 vajíčka, protáhni špejli a připevni modelínou. Připrav si vodovky, tempery, fixy – nabarvi podle své fantazie. Nemusíš ale jen malovat, můžeš je polepit natrhanými kousky barevných papírů, krepovým papírem, třpytkami, malými knoflíky, ořezanými pastelkami, vlnou, vším, co doma najdeš.
 • PAPÍROVÉ VAJÍČKO  – potřebuješ pouze vodovky nebo tempery a vatové tyčinky,  (druhá varianta – lepení barevných papírů). Použij svou fantazii….těšíme se opět na fotky https://photos.app.goo.gl/at28epCJg1wkYJsk6
 • Popros maminku, aby ti pustila na www.youtube.com pohádku „Chaloupka na vršku“ a odpověz na otázky
 • víš, jak se říká středě před Velikonocemi a co by se nemělo?  (škaredá, neměl by se nikdo mračit, jinak mu to zůstane celý rok)
 • co chtěla Maruška péct?
 • z jakých proutků chlapci pletli pomlázky?
 • jaké barvy měla vajíčka, která barvila děvčata?
 • víš, kdo chlapcům pomlázky schoval?
 • spočítáš, kdo všechno koledoval?
 • VELIKONOČNÍ BÁSNIČKY  – nauč se jednoduchou básničku:

HOLČIČKY   –   Kropenatá slepička,

                          snesla bílá vajíčka,

                          obarvím je, vymaluji,

                          všechny chlapce podaruji,

                          pentličky si nastříhám,

                          na pomlázku jim je dám.

CHLAPCI   –     Upletl jsem pomlázku,

                         je hezčí než z obrázku,

                         všechny holky, které znám,

                         navštívím a vymrskám,

                         než mi dají vajíčko,

                         vyplatím je maličko.

 • SLEPIČKA  – potřebuješ barevné papíry, lepidlo, fixy. Vystřihni tvar slepičky, fixou namaluj puntíky nebo vlnky, s pomocí maminky skládej harmoniku (znáš ze školky), poté už jen vystřihni hřebínek, zobák, křídla a nožky. (možné vzadu přilepit špejli, jako zápich)
 • Podívej se na pohádku na www.youtube.com „Pat a Mat „Vejce“ a odpověz na jednoduché otázky
 • víš, čím Mat v pohádce zachrastil?
 • jak se říká vyfouklému malovanému vajíčku?
 • co ve vajíčku najdeš?
 • jakou barvu svetrů Pat a Mat mají?
 • poznal/a jsi, na co si Mat hrál, když si vzal zástěru a barvy?
 • jak si nakonec poradili, když všechna vajíčka rozbili?
 • OVEČKA – potřebuješ nůžky, lepidlo, fixy nebo pastelky, vatu (vlnu). Vystříhni ovečku, nakresli oči, tlamičku a  nalep vatu na tělo
 1. VESELÉ OMALOVÁNKY – popros o vytisknutí omalovánek a pusť se do práce

odkaz:https://photos.app.goo.gl/g7u5thFbNbyezvwN6

 1. POMLÁZKA  – toto je spíš úkol pro tatínky, ale i ty se můžeš přidat. Krátké video na pletení pomlázky. Kdo to zvládne?  (můžeš to zkusit jen se třemi proutky, jako copánek). Držíme palce!

Přejeme krásné velikonoční svátky, chlapci, pořádně vyšupejte maminky, sestřičky i kamarádky, mějte se krásně a opatrujte se!!

                                   Vaše paní učitelky