Ahoj děti, připravili jsme si pro vás několik námětů, jak si zpříjemnit čas,  kdy za námi nemůžete do školky. Poproste o pomoc maminku nebo tatínka a zkuste splnit alespoň některé úkoly, které vás budou bavit. Mladším dětem rodiče jistě rádi pomohou.

Březen je měsíc knihy, proto se jim tento týden budeme věnovat. Vyberte si knížku, kterou máte nejraději. Je jedno, jestli půjde o knihou pohádkovou, leporelo, encyklopedii, atlas nebo třeba kuchařku. Povídejte si s rodiči, o čem knížka je, vyberte si nějaký obrázek a zkuste ho popsat.

Připomeňte si s rodiči, jak se ke knížkám chováme. Můžete si povídat o tom, z čeho jsou vyrobené, co by se mohlo stát, kdybychom se k nim nechovali pěkně. Co v knížkách je (obrázky, písmenka…), co si v nich můžete přečíst, jaké knížky doma máte, co by se stalo, kdyby všechny knížky zmizely.

Ve školce bychom se pozdravili básničkou:
  
 Dobré ráno kamarádi,
 knížky máme všichni rádi.
 Kolik je v nich tajemství,
 kdo poslouchá, dobře ví,
 že tam bydlí pohádky
 s nádhernými obrázky,
 ale také básničky,
 říkadla a písničky. 

Nabídnuté činnosti:

  1. Třídíme knížky – připravte si několik knížek tak, aby měly minimálně tři stejnou velikost. Snažte se třídit knížky podle velikosti, starší děti mohou řadit od nejmenší k největší a opačně, můžete je třídit i podle barev. Určitě vám nebude dělat problém barvy pojmenovat.
  2. Vyprávěj pohádku – poproste maminku nebo tatínka, aby vám vyprávěli pohádku. Připravili jsem pro vás pět jednoduchých pohádek, ke kterým můžete využít obrázky v příloze. Vyberte si pohádku, kterou máte nejraději. Pokud se vám úkol bude líbit, můžete si vyprávět každý den jednu.

              „O Smolíčkovi“, „Perníková chaloupka“, „O Červené Karkulce“, „O Budulínkovi“, „O řepě“

              Vyměňte si role a zkuste také vy vyprávět rodičům pohádku tak, jak si jí pamatujete. Obrázky si můžete i vytisknout a rozstříhat a poté řadit při vašem vyprávění. Pokud tuto možnost nemáte, stačí, když se budete na obrázky jen dívat. Rodiče vám jistě rádi pomohou, třeba pomocí otázek.

https://photos.app.goo.gl/iaS6SRiqmWiaPM1X8

3. Jaké známe pohádkové postavy – zkuste vyjmenovat různé pohádkové postavy a vyprávět, co o nich víte. Můžete využít i obrázek z vaší oblíbené knížky.

4. Zahrajte si na knihovnu – poproste rodiče a zkuste si doma postavit malou knihovnu např. ze židliček, dětského stolečku, poliček…… Připravte si knížky, tužky, pastelky, papíry, nefunkční klávesnici….. . Pokuste se vymyslet, jak by se daly jednotlivé skupiny knih v knihovně označit. Jednoduché obrázky si namalujte na kartičky. (Nápověda pro rodiče – vyprávějte si nejprve s dětmi, co v knihách je a pokuste se vést je k označení určitých skupin knih).

°pohádky – královská koruna

°leporela – dudlík

°zpěvníky – noty

°učebice – číslo, písmeno

°atlasy – zeměkoule

°encyklopedie – otazník

°časopisy – pastelka

°knihy pro dospělé – brýle

Můžete si potom hrát s rodiči nebo sourozenci a různě si měnit role ( knihovník X zákazník).

5. Ilustrace k pohádce – zkuste společně s rodiči vyrobit malou knížku, nebo leporelo. Kromě pastelek nebo fixů můžete využít např. i barevné papíry, látky, knoflíky atd. Starší děti se o to mohou pokusit sami.

6. Omalovánky – poproste maminku nebo tatínka, aby byli tak hodní a vytiskli vám omalovánky.

https://photos.app.goo.gl/qb9m7aEvUxeh9qmY8

7. Zkuste vyrobit jednoduchého draka – poproste rodiče o papírové obaly z vajíček a zkuste z nich vyrobit pohádkového draka. Tentokrát budete potřebovat vodovky nebo tempery, barevné papíry nebo krepák a lepidlo.

https://photos.app.goo.gl/7yTz2WCTuNBbs9ybA

8. Hrad pro princeznu nebo pro rytíře – kdo by si chtěl vyrobit hrad pro princeznu nebo pro rytíře bude potřebovat roličky od papírových utěrek, roličky od toaletního papíru, čtvrtky, barevné papíry, nůžky, pastelky a lepidlo. Starší děti se opět pokusí vyrobit hrad sami bez pomoci rodičů.

https://photos.app.goo.gl/r9KQsgwoVF5BmUEG7

9.       Básnička
  
 Já jsem (doplňte své jméno) ještě malý,
 s kamarády si rád hraji.
  
 Do školky já chodím rád,
 knížky jsou můj kamarád. 

Prosíme rodiče, aby holčičkám doplnili jméno sami……

10. Malované čtení – Perníková chaloupka

https://photos.app.goo.gl/TzUNy3DekmQ9XjNt5

11. Složte obrázek prince

V příloze naleznete obrázek, který si můžete vytisknou a rozstříhat.

https://photos.app.goo.gl/wjYZuWpqirBHX6aG7

Nezapomeňte také na pohyb a jděte se proběhnout. Jestli vám to rodiče dovolí můžete využit odstrkovadlo nebo třeba i trampolínu. Podle toho, co máte doma k dispozici.

Doufáme, že vás práce bude bavit a užijete si spoustu zábavy. Budeme rády, když nám pošlete fotografie, jak se vám dařilo. Již teď se moc těšíme. Krásný týden vám přejí vaše paní učitelky Marcela a Hanka 🙂